„Wspaniały film. Wizualnie zachwycający. Poza  pięknym obrazem, opowiada głęboką i poruszającą historię”.

Jim Sheridan

UMBRA / SHADOW/ ECLIPSE OF THE MOON

„Poetycko subtelna wędrówka w czasie daje nam szansę wejść do tych pokładów, które przed światem ukrywamy. Ten dziwny melanż ugru ze sjeną, którego rezultatem jest UMBRA otwiera pokłady przeżyć, niepokojów, lęków i obaw. W filmie Urszuli Nawrot poetycko i malarsko zanurzamy się ufnie w autentyzm stanów bohaterki filmu. Integralnie wtapia się w tę podróż muzyka Marka Kuczyńskiego nasycając dostrzeżone obrazy niepowtarzalnym klimatem.”

Prof. Leszek Mądzik

 

"Film "Umbra" uważam za niezwykle ważny: poprzez artystyczną metaforę, wieloznacznie, a zarazem dobitnie pokazuje, jak wielkim złem jest nadużycie seksualne dziecka. Dramat dziecka polega na tym, że jest poddane działaniom dorosłego, który wykorzystuje jego uczuciową bezradność. Dziecko nie rozumie co się dzieje, jest krzywdzone, a czuje się winne. Molestowane dziecko odnosi głębokie rany psychiczne, zraniony zostaje jego autoportret fizyczny, duchowy, emocjonalny i seksualny. Dewastacja psychiki odbija się na tej osobie przez wiele lat, nawet u dorosłego ta trauma trwa i ma bolesne skutki w życiu emocjonalnym".

                                                                                Prof. Bogdan de Barbaro

Prof. Bogdan de BarbaroDla magazynu SENS nr 06/117 czerwiec 2018 

 

"Opowieść prawie mitologiczna. Wykrzyczany milczeniem dramat. Trauma. Zatrzymane obrazy, które wdzierają się głęboko w podświadomość i nie pozwalają o sobie zapomnieć. Wiem skąd to się wzięło. Poznaję ten świat."

Osoba, która doswiadczyła trumay nadużycia seksualnego w dzieciństwie.

 

"To dzieło jest głosem tych wszystkich , którym nie dano prawa głosu : tych molestowanych seksualnie, emocjonalnie, duchowo. Dzięki temu, że nie użyła Pani głosu w filmie, ten głos się roznosi tak dobitnie, że już nie można od Niego uciec. Niczym głos w Dolinie Zesłanych Kości z Księgi Ezechiela. To głos Sprawiedliwości - uprawomocnienie uczuć tych Najmniejszych. To głos Sumienia- tych , którzy oblepili się zmrożoną ziemią. Oddała Pani hołd tym wszystkim, którzy idą sami w drodze ku upragnionej wolności.

Agnieszka Banaś

Doradca rodzinny, Manresa Jezuickie Centrum Pomocy Psychologicznej i Duchowej

 

Film UMBRA używany jest w terapii traumy jako element wspomagający terapię. Pokazywany na wielu kursach kształcących terapeutów traumy jako materiał ilustrujący jej mechanizmy.

 

 

NAGRODY I FESTIWALE

 UMBRA / SHADOW / ECLIPSE OF THE MOON 

ART / NARRATIVE FICTION / EXPERIMENTAL / AUTEUR CINEMA / 30 min / POLAND / 2015

DIRECTOR : URSZULA NAWROT

CAST : LESZEK BZDYL, URSZULA NAWROT, MICHALINA WISNIEWSKA

PRODUCED BY : COPALFILM URSZULA NAWROT

CO-PRODUCED BY : TVP S.A., MAGIC PRODUCTION