"Film "Umbra" uważam za niezwykle ważny: poprzez artystyczną metaforę, wieloznacznie, a zarazem dobitnie pokazuje, jak wielkim złem jest nadużycie seksualne dziecka. Dramat dziecka polega na tym, że jest poddane działaniom dorosłego, który wykorzystuje jego uczuciową bezradność. Dziecko nie rozumie co się dzieje, jest krzywdzone, a czuje się winne. Molestowane dziecko odnosi głębokie rany psychiczne, zraniony zostaje jego autoportret fizyczny, duchowy, emocjonalny i seksualny. Dewastacja psychiki odbija się na tej osobie przez wiele lat, nawet u dorosłego ta trauma trwa i ma bolesne skutki w życiu emocjonalnym".
Dla magazynu SENS nr 06/117 czerwiec 2018
ZAPOWIEDŹ
Już wkrótce ukaże się książka Urszuli Nawrot i Marii Dekert
POKONAĆ CIEŃ. Zrozumieć traumę z filmem Umbra.
Wychodząc od obrazu i jego symboliki omówimy najważniejsze mechanizmy rządzące traumą, trud życia w traumie, destrukcyjne wzorce zachowań, które nieustannie się powtarzają. Zajrzymy do świata wewnętrznego, aby zobaczyć jaką ma konstrukcję i jakie możliwości wyjścia nam daje. Omówimy metody terapii, zagrożenia i trudności na jakie można natrafić. Pokażemy również jak samodzielnie pracować z filmem w celu lepszego kontaktu z własnym światem wewnętrznym.
Mój film jest niesłyszalnym na zewnątrz krzykiem umierającej duszy. Krzykiem, który przenika do głębi siejąc spustoszenie i martwotę. Gdy umiera nasze wewnętrzne dziecko, pomału umiera cały świat. Dlatego za wszelką cenę chcemy je ocalić. Tworzymy fasadę, która udaje życie i wypychamy zranionego poza granicę świadomości. Jednak, gdy za fasadą pojawia się śmierć, rozlewa swoją czerń na cały wewnętrzny świat pochłaniając w końcu wszystko. Skrzywdzone dziecko woła o wysłuchanie i trzeba w końcu dać mu głos.
URSZULA NAWROT
Pokazywane obrazy wraz z warstwą muzyczną niesamowicie oddają atmosferę zapisu traumatycznych zdarzeń w warstwie pozarozumowej, w warstwie zmysłów, emocji i ciała. Skrzywdzone dziecko „koduje” je w głębokich pokładach bez nazywania i każde ich powtórzenie uśmierca je wbudowując lęk przed unicestwieniem symbolizowany w filmie stosem ciał przypominającym obrazy wojennych zwłok w dołach posypanych wapnem.
Każdy kto pracuje z osobami doświadczonymi traumą, szczególnie traumą molestowania seksualnego rozpozna w tym filmie swoje pacjentki, pacjentów. Półgodzinny spektakl oddaje bowiem dużo więcej niż przeczytanie setek stron książek czy wysłuchanie teoretycznych wykładów na ten temat.
MARIA DEKERT
URSZULA NAWROT
Więcej w książce "Pokonać cień" Urszula Nawrot, Maria Dekert
[1] Levine. P, Frederick, A., (2013)Obudźcie tygrysa. Leczenie traumy, wyd. Czarna Owca, tłum; Barbara Jastrzebska- Ziewiec,
[2] Tamże,
UMBRA W PRACY TERAPEUTÓW / MATERIAŁ DYDAKTYCZNY
Maria Dekert – psychoterapeuta, terapeuta traumy, provider TRE, certyfikowany specjalista i superwizor w zakresie psychologicznej interwencji kryzysowej i przeciwdziałania przemocy w rodzinie Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.
"Film Umbra Urszuli Nawrot porusza do głębi emocjonalnie i zmysłowo. Przez swoją artystyczną formę przechodzi ponad znaczeniami, jakie może traumatycznemu doświadczeniu nadać dziecko. Film dotyka głębokiej krzywdy człowieka, które z racji wieku nie ma się jak obronić przed manipulacjami i zaprzeczeniami dorosłych, w tym niestety czasami swoich rodziców. Jednocześnie wskazuje jak potem dorosła osoba próbuje ukoić ból dziecka w sobie z trudem idąc przez życie naznaczone odgrywaniem traumy, próbą wyjścia z roli ofiary itd.
Pokazywane obrazy wraz z warstwą muzyczną niesamowicie oddają atmosferę zapisu traumatycznych zdarzeń w warstwie pozarozumowej, w warstwie zmysłów, emocji i ciała. Skrzywdzone dziecko „koduje” je w głębokich pokładach bez nazywania i każde ich powtórzenie uśmierca je wbudowując lęk przed unicestwieniem symbolizowany w filmie stosem ciał przypominającym obrazy wojennych zwłok w dołach posypanych wapnem.
Każdy kto pracuje z osobami doświadczonymi traumą, szczególnie traumą molestowania seksualnego rozpozna w tym filmie swoje pacjentki, pacjentów. Ci, którzy sami doświadczyli tego co oglądane dziecko zarezonują ukrytymi, ale świetnie znanymi emocjami i uczuciami, a zachwycić ich może fakt tak artystycznego ich przedstawienia. Ci, którzy sami byli sprawcami podobnych krzywd zareagują zaprzeczaniem, że takie zjawiska w ogóle mogą mieć miejsce, ale może poruszy ich zeskorupiałe również przez krzywdy dzieciństwa serca.
Z takich powodów obejrzenie filmu Umbra Urszuli Nawrot powinno być obowiązkowym zadaniem na wszystkich kursach dotyczących pomaganiu osobom doświadczającym przemocy, w tym szczególnie seksualnej, ale też ofiarom traum. Półgodzinny spektakl oddaje bowiem dużo więcej niż przeczytanie setek stron książek czy wysłuchanie teoretycznych wykładów na ten temat."
W najnowszym numerze pisma Presto ukazał się wywiad z Urszulą Nawrot dotyczący terapeutycznej roli symbolu.
17 listopada 2017 r w Szpitalu im dr J. Babińskiego w Krakowie odbyła się ogólnopolska konferencja Psychiatria i Duchowość. Konferencja była wspólnym projektem Szpitala im. dr. J. Babińskiego w Krakowie, Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Na zaproszenie Prof. dr hab. Bogdana de Barbaro (Kierownika Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Jagiellońskiego UJ) UMBRA zostala zaprezentowana w ramach warsztatu dotyczącego zagubienia ofiar pedofilii.
Jak radzić sobie z traumą? Audycja z udziałem Urszuli Nawrot oraz psychoterapeuty Armena Mekhakyana. Na podstawie analizy filmu UMBRA goście próbują ustalić, w którym momencie zaczyna się trauma i co jest jej istotą.
PTBST rekomenduje film Umbra.
Publikacje, artykuły naukowe dostępne na stronie towarzystwa.
UMBRA / SHADOW / ECLIPSE OF THE MOON
ART / NARRATIVE FICTION / EXPERIMENTAL / AUTEUR CINEMA / 30 min / POLAND / 2015
DIRECTOR : URSZULA NAWROT
CAST : LESZEK BZDYL, URSZULA NAWROT, MICHALINA WISNIEWSKA
PRODUCED BY : COPALFILM URSZULA NAWROT
CO-PRODUCED BY : TVP S.A., MAGIC PRODUCTION