UMBRA film Urszuli Nawrot

Symboliczna opowieść o poznawaniu siebie, docieraniu do najgłębiej skrywanych tajemnic ludzkiej duszy.

Bez dialogów, w sposób poetycki, poprzez symbolikę obrazu, muzykę i taniec film dociera do typowych struktur wewnętrznych, organizujących traumatyczne doświadczenie człowieka we wczesnym dzieciństwie.

Personalna opowieść kobiety molestowanej seksualnie, dzięki symbolicznym obrazom w jakich została ujęta, nabiera charakteru uniwersalnego.

„Film „Umbra” uważam za niezwykle ważny: poprzez artystyczną metaforę, wieloznacznie, a zarazem dobitnie pokazuje, jak wielkim złem jest nadużycie seksualne dziecka. Dramat dziecka polega na tym, że jest poddane działaniom dorosłego, który wykorzystuje jego uczuciową bezradność. Dziecko nie rozumie co się dzieje, jest krzywdzone, a czuje się winne. Molestowane dziecko odnosi głębokie rany psychiczne, zraniony zostaje jego autoportret fizyczny, duchowy, emocjonalny i seksualny. Dewastacja psychiki odbija się na tej osobie przez wiele lat, nawet u dorosłego ta trauma trwa i ma bolesne skutki w życiu emocjonalnym”. 

(Magazyn Sens, czerwiec 2016)
Prof dr. hab. Bogdan de Barbaro

CZYTAJ WIĘCEJ NA: UMBRA&PSYCHOLOGIA

tytuł: UMBRA/Eclipse of the moon, Scenariusz, reżyseria, oryginalny koncept wizualny: Urszula Nawrot, konsultacje: Prof. Leszek Mądzik, Lech Majewski, Jack Gold, Andrzej Bartkowiak, obsada: Urszula Nawrot – Alice, Leszek Bzdyl – Mefisto, Michalina Wiśniewska- dziecko, muzyka: Marek Kuczyński, zdjęcia:  Urszula Nawrot and Grzegorz Hartfiel (dodatkowe zdjęcia: Oskar Kozłowski, Olaf Malinowski, Maciej Puczyński), montaż: Urszula NawrotMilenia Fiedler, scenaografia: Urszula Nawrot, kostiumy: Magdalena Major, make up: Natalia Zdrojek, Magdalena Danilewicz, choreografia: Urszula Nawrot, Leszek Bzdyl, postprodukcja obrazu, SFX: EBH, 3de, korekcja barwna: Przemysław Niedźwiedzki, udżwiękowienie: DREAMSOUND, Filip Krzyżykowski, produkcja: COPALFILM Urszula Nawrot, koprodukcja: TELEWIZJA POLSKA S.A., MAGIC PRODUCTION Sp. z o.o., koproducenci: TVP 2 Jerzy Kapuściński, Redakcja Marzena Podgórska, Produkcja Witold Będkowski, Magic Production – Magdalena Nowacka, kierownik produkcji: Paweł Kurzacz, gatunek: art film / experimental/ auteur cinema / director film/ dance or poetic film/ symbolic, czas: 30 min, lokalizacja: Poland, premiera: Festiwal Filmowy w Gdyni wrzesień 2015r, premiera kinowa: 24 luty 2016r.

COPYRIGHT © COPALFILM URSZULA NAWROT

TOMASZ RACZEK O FILMIE „UMBRA”

„Przejmujący. Temat nie został odpuszczony nawet na sekundę. Upilnowany, zdyscyplinowany i przepiękny.”

TOMASZ RACZEK

https://audycje.tokfm.pl/podcast/59191,Jak-radzic-sobie-z-trauma

JIM SHERIDAN O FILMIE „UMBRA”

Irlandzki reżyser, 6 krotnie nominowany do Oscara, znany z „In the Name of the Father”, „My left foot”.

„Love it. It’s a great film—visually stunning.

Apart from the beautiful visuals, there’s also a touching story.”

JIM SHERIDAN, Jameson International Film Festival, Dublin 2015

UMBRA

(latin) cień, zaćmienie księżyca

Czemu się więc przestraszyłeś? A i z człowiekiem dzieje się tak, jak z drzewem. Im więcej chce on w górę i w jasność, tym silniej korzenie jego dążą ku ziemi, w dół, w ciemność, w głąb – do zła„.

F. Nietzsche

IDEA FILMU „UMBRA”

„W filmie UMBRA chciałam przyjrzeć się sposobowi w jaki wyparte doświadczenia powracają do strumienia świadomości.

Zwykle kiedy patrzymy na obraz artysty, przedstawia on bardzo mały wycinek rzeczywistości. Otrzymujemy jakiś przekaz, wchodzimy w relację z dziełem, ale w dalszym ciągu obracamy się w małym polu oddziaływania i sensu. Nie ma to dla mnie znaczenia skąd artysta wziął swoją wizję. Czy był to sen, czy aktywna wyobraźnia, czy powstał w kontakcie z innym dziełem sztuki itd… Moim celem było dostarczenie większej ilości obrazów tak, aby można było się w świecie tym zatopić.

INSPIRACJA I ROZWÓJ KONCEPCJI

Docieranie do traumatycznych przeżyć i wykorzystywanie ich w budowaniu postaci scenicznej było podstawą autorskiego warsztatu Elisabeth Kemp, znanej nauczycielki aktorstwa z Actor’s Studio, certyfikowanej analityczki jungowskiej z Nowego Jorku. Podczas tego warsztatu narodził się sam pomysł na film.

WPŁYW NA WIDZA

Nie wiedziałam jak takie skumulowane obrazy będą oddziaływać na widza. Mogłam tylko przypuszczać, współpracując od lat z prof. Leszkiem Mądzikiem, który był moim mentorem. Jego wizualny teatr również porusza się w obszarze nieświadomości. Nie ukrywam, że był on dla mnie przewodnikiem po tych nieznanych wodach. Podobnie zresztą jak Lech Majewski.

Jak mawiał Bergman „Żadna forma sztuki nie wykracza poza zwykłą świadomość, tak jak film, wprost do naszych emocji, w głąb mrocznego pokoju duszy.” Chciałam wykorzystać potencjał tego medium w nowy sposób. Nie tworząc filmu, który podążałby za wypracowanymi przez lata sposobami narracji.

ODBIÓR FILMU

Pierwszy zareagował świat psychologii uznając film za doświadczenie wykraczające poza zdolność opisową tej nauki. Ucieszyło mnie to, bo zdegradowana do roli nieistotnej sztuka mogła zaoferować nauce jednak coś, co jej umyka w tak ważnym temacie jak trauma, zwłaszcza nadużycia seksualnego.

Film można opisać z różnych perspektyw. Jedną z nich jest właśnie perspektywa psychologiczna, w której dostrzeżemy mechanizmy traumy takie jak: dysocjacja, fragmentacja pamięci, niezdolność linearnego opowiedzenia własnej historii, odtwarzanie traumy, autoagresja…

Jest to niezwykle ważny aspekt naszego życia i samego doświadczenia traumatycznego, jednak pozostawanie jedynie na poziomie opisu mechanizmów traumy jest podejściem redukcyjnym. Za traumatycznym doświadczeniem kryje się rdzeń archetypowy ujawniający głębsze znaczenie wewnętrznego konfliktu.

SYMBOLIKA I PRZEKAZ

Film przedstawia strumień świadomości, obraz sposobu bycia, odbierania świata, jego odczuwania jako całości.

To co udało mi się stworzyć w obrazie Umbry, to wielopoziomowy przekaz znaczeniowy działający na widza za każdym razem w inny sposób, kiedy podejmuje on próbę interpretacji obrazu dla odnalezienia osobistego znaczenia zarówno w przestrzeni nieświadomej jak i świadomej. Do tego spotkanie z filmem jest możliwością żywego doświadczenia przedstawionego świata, możliwością zatopienia się w nim, stania się jednocześnie obserwatorem i uczestnikiem. Zupełnie przydatkiem udało mi się uchwycić moment transformacji wewnętrznych struktur psychiki. Tej przestrzeni w której następuje prawdziwa przemiana, a której nie potrafi uchwycić, ani opisać nauka.

„Symbol jest językiem Bogów” jak mawiał wybitny polski reżyser filmowy Lech Majewski. Każdy z nas otrzymuje jakieś wizje i obrazy. Nie każdy jednak rozumie po co?

Musiałam zadać sobie pytania jak wyeksportować na ekran te wizje? Czym się kierować przy budowaniu takiego obrazu? Co uchwycić? Mogłam tu liczyć jedynie na swoją intuicję. Ponieważ u podstaw moich zainteresowań leżała analiza jungowska pewne spojrzenie na celowość dialogu wewnętrznego wydawała mi się oczywista. A więc sztuka była dla mnie drogą do tego dialogu, a nie celem. Sztuka jak twierdził Hegel zradza się z ducha, jest jego wyrazem, a więc musi coś przekazywać.

KONKLUZJA I REFLEKSJA

Głęboko wierzę, że w tajemnicy traumy ukryte są wszystkie odpowiedzi, których poszukuje człowiek. Dlatego jest ona nadal przedmiotem moich badań w kolejnym projekcie: Deep Within. Korzystam również z osiągnieć nauki oraz filozofii jako, że tworzenie nie może odbywać się w oderwaniu od rzeczywistości i jej refleksyjnego rozwoju. Jesteśmy wytworem swoich środowisk. Miałam w życiu szczęście spotkać i uczyć się od wybitnych ludzi takich jak Leszek Mądzik, Jim Sheridan, Seamus Heaney, Jack Gold i wielu innych, którzy inspirowali mnie intelektualnie i artystycznie. Kiedyś Krzysztof Zanussi powiedział mi, że skoro jestem artystką, to nie powinnam martwić się o sztukę, ona zawsze będzie we wszystkim, czego się podejmę, natomiast warto wiedzieć o czym się opowiada. Na co dzień zagłębiłam się w fenomenologię traumy, opis jej psychologicznych mechanizmów i najnowszych badań. Jestem członkinią Polskiego Towarzystwa Fenomenologicznego, uczestniczę w seminariach naukowych. Swoje przemyślenia poddaję weryfikacji specjalistów takich jak Murray Stein szef ISAP Zurich, najlepszego ośrodka kształcącego analityków jungowskich na świecie. Biorę czynny udział w konferencjach naukowych, wystawiam swoje tezy na krytykę i przygotowuję rozprawę doktorską. Nie interesuje mnie rywalizacja o najlepszy film roku, powtarzający najczęściej, bardziej lub mnie spopularyzowane tezy. Takie kino przekazuje szerszej masie obowiązujące idee i jest dla ogółu bardzo pożyteczne, ale z pewnością nie wprowadza nic nowego i nie jest sztuką. Staram się w swojej twórczości przekraczać granice i docierać tam, gdzie nauka nie jest w stanie. Otwierać horyzont i stawiać pytania, które pozwolą nam spojrzeć na nasze doświadczenie w nowy sposób.

PROCES TWÓRCZY

Film ten powstawał jako eksperyment, co nie przeszkadza mu jednocześnie być autonomicznym dziełem sztuki. Jak pisał Stanisław Lem, dzieło sztuki powstaje przypadkiem, a artysta desperacko pragnący przypisać sobie pełnię świadomego tworzenia musi doznać porażki. A więc ja staram się jedynie uchwycić, to co płynie. Próbowałam uchwycić życie na poziomie chtonicznym. Film jest portretem namalowanym przez nieświadomość subiektywnemu doświadczeniu, które zaniosłam na ekran. Wydobycie przeżycia z głębin traktuję zaledwie jako wstęp do snucia teoriopoznwczych rozważań na jego temat. Można by rzec, że sztuka domaga się wyzwolenia przez naukę. Nadania jej pojęć, których ona sama przez swoją zmysłowość i piękno nadać nie potrafi. Dotarcia do istoty.

Przy całym zachwycie dla postępu badań choćby z zakresu neurobiologii, opisywane mechanizmy ludzkiej psychiki, nie odpowiadają na pytania o sens doświadczania zła, którego skutki są kluczowe dla odnajdywania się w rzeczywistości. Wystarczy obejrzeć „Umbrę”, aby poczuć, jak opisywane przez naukę mechanizmy są dalekie od odczuwania, przeżywania i bycia. Być może błąd tkwi z samym pytaniu? A więc jak powinno być ono zadane, aby otworzyć nas na konstruktywne rozwiązania?

KONSTRUKCJA OBRAZU

Film w sposób poetycki stara się dotrzeć do stanu wewnętrznego osoby znajdującej się w traumie. Za sprawą transowości obrazów przenosi widza w sferę przeczuwania, a nie intelektualnej analizy. Pozwala poczuć i przeżyć, bardziej niż zrozumieć dramat uwięzienia, ambiwalentnych uczuć jakie targają bohaterką. Scenografia, światło, ujęcia, ruch, kostium, kolor, a nawet charakteryzacja zostały przeze mnie bardzo precyzyjnie zaplanowane, aby przybliżyć się jak najbardziej do źródłowego odczucia. Każdą ze scen przygotowywałam prawie rok. Film nie został nakręcony ciągiem, ale jego realizacja rozłożona została na 5 lat. Oczywiście można zadać sobie pytanie, czy to co ja odczułam i wyobraziłam sobie jest adekwatne z przeżyciem ofiar traumy? Trafność moich wyborów została potwierdzona przez ofiary nadużycia seksualnego zarówno w trakcie pracy nad filmem jak i po prezentacji jego ostatecznej formy. Potwierdzenie również przyszło od psychiatrów, psychoterapeutów i psychologów pracujących z traumą. (więcej w zakładce Umbra & Psychologia)

Symboliczny obraz zatem będzie tu pełnił funkcję pomostu między wymiarami w jakich manifestuje się doświadczenie.

Jednak na koniec to bagaż życiowy widza, jego edukacja i wrażliwość decydują o tym, co dostrzega w obrazach filmu. Tak jak zauważyłam wcześniej, bez względu na eksperymentalny charakter obrazu i moją intencję, film jest niezależną formą sztuki, która oddziałuje na odbiorcę wchodząc z nim w relację. Maurice Blanchot podkreśla, że w rozumieniu tekstu literackiego kluczowe nie są intencje autora lub nasze własne doświadczenia, ale raczej autonomia samego tekstu. Myślę, że w przypadku Umbry można zgodzić się również i z tym twierdzeniem.

Jak zauważył Jerzy Nowosielski, „Każdy odbiorca jest też artystą, bo jeżeli włącza się w proces wchodzenia w głąb tak zwanego dzieła sztuki, to sam tworzy i tutaj jego wolność jest w jakimś sensie nieograniczona”.”

URSZULA NAWROT

Kopiowanie, wykorzystywanie jakiegokolwiek fragmentu tekstu bez zgody autorki lub umieszczenia źródła jest łamaniem prawa!

OPINIE WIDZÓW

„An almost mythological story. A drama screamed in silence. Frozen images that penetrate deep into the subconscious, refusing to be forgotten. I know where it comes from. I know this world.”

Osoba, która doświadczyła traumy nadużycia seksualnego w dzieciństwie.

Trauma & Nightmare, Konferencja naukowa, Gdańsk, 2020

To dzieło jest głosem tych wszystkich , którym nie dano prawa głosu : tych molestowanych seksualnie, emocjonalnie, duchowo. Dzięki temu, że nie użyła Pani głosu w filmie, ten głos się roznosi tak dobitnie, że już nie można od Niego uciec. Niczym głos w Dolinie Zesłanych Kości z Księgi Ezechiela. To głos Sprawiedliwości – uprawomocnienie uczuć tych Najmniejszych. To głos Sumienia- tych , którzy oblepili się zmrożoną ziemią. Oddała Pani hołd tym wszystkim, którzy idą sami w drodze ku upragnionej wolności”.

Agnieszka Banaś

Doradca rodzinny, Manresa Jezuickie Centrum Pomocy Psychologicznej i Duchowej

„Dla mnie do głęboko przemyślany uniwersalny obraz podróży w głąb duchowego świata. Reflektor nakierowany jest na mechanizm zła, niemniej obraz jest szerszy i, jak dla mnie, wybiega poza konwencję symboliczną, jawi się bardzo realnie i namacalnie. Przyswajam tę wizję ludzkiej kondycji jako część własnej. Duchowo właśnie tak odczuwam skutki grzechu w sobie, tę zewnętrzną deformację, paraliż sił, brak życia, które grzech powoduje. Z drugiej strony psychologiczna perspektywa narracji wydaje mi się jakby niepełna zapewne z uwagi na charakter narzędzi jakimi dysponuje ta dziedzina nauki. Opowiada o człowieku uwikłanym w zło, postaci zdeterminowanej przez własną historię, który musi sobie z tą historią jakoś poradzić, przepracować, wybrać inną ścieżkę i aby to się stało musi wpierw być świadoma siebie. A jednak gdzieś w tych historiach są demony, aniołowie, zmarli, święci i przede wszystkim Chrystus. Gdzie jest Bóg, gdy dzieje się zło?”.

Opinia widza

COPYRIGHT © URSZULA NAWROT

NAGRODY

LISTA FESTIWALI I NAGRÓD

New York City International Film Festival

1. Best International Short Film 2016

West Chester Film Festival

2. Best Female Director 2016

Art Film Festival Cannes

3. 2nd Prize; 2016

Action on Film Festival. Las Vegas

Polish Short Film Festival; 2017

4. Best Directing

5. Best Cinematography

6. Best Short

Women’s Independent Film Festival, Los Angeles 2016

7. First Place Experimental

8. Best Directing

9. Best Cinematography

10. Best Editing

European Short Film Festival, Berlin 2017

11. Best scifi/horror

Art Movie Film Festival 2017

12. Best Experimental Short Film

Arte Non Stop Festival, Buenos Aires 2018

13. Best Medium Lenght Film

14. Best Female Direction Medium Length Film

15. Best Cinematography Medium Length Film

16. Best Actress Urszula Nawrot Medium Length Film

17. Best Actor Leszek Bzdyl Medium Length Film

Consonance Music and Dance Film Festival 2019

18. Best Art Dance Award

Anabelle Munro The Most Important Films and Scripts in the World 2021

19. Impact Award: Psychology

4 Seasons Film Festival, Barcelona 2019

20. Best Director

21. Best Photography

VIP Film Festival 2019

22. Best Actress – Urszula Nawrot

23. Best Choreography – Leszek Bzdyl, Urszula Nawrot

Fantastic Film Festival 2020

24. Best Director

25. Best Fantastic Art

Absurd Film Festival 2021

26. Best Cinematography

RED MOVIE AWARDS 2021Reims Excellence Director

27. Best Short

28. Honorable Mention: Best Experimental

London Movie Awards 2022

29. Best Experimental

Paris Movie Awards 2022

30. Honorable mention: Producer:

Urszula Nawrot & Copalfilm, Magdalena Nowacka & Magic Production, TVP S.A.

8 & HalFilm Awards 2022

31. Best European Short Film

New York Movie Awards 2022

32. Best Inspirational Film 2022

New Age Cineams & Scripts

33. Jury’s Choice Experimental Short

PAWS International Film Festival 2022

34. Best Experimental Work

Hollywood Gold Awards 2022

35. Gold Award – Experimental Film

International Gold Awards 2022

36. Best Experimental

Wisdom Tree International Film Festival 2023

37. Best Experimental Short Film

Frida Film Festival 2023

38. Best Art House Film

Prague International Film Awards winter edition 2022/23

39. Best Director Short Film

Mexico City Grand Festival 2023

40. Best Experimental

KOSICE INTERNATIONAL FILM FESTIVAL APROL 2023

41. Best Experimental Film

SYDNEY WORLD FESTIVAL 2023

42. Best Experimantal Film

ROSHANI INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 2023

43. Best Experimental Film – Outstanding Achievements 1 st Rank.

INFINITE CREATIVITY FILM FESTIVAL – GENEVA 2023

44. Best Director Experimental Film

VENICE UNDER THE STARS INTERNATIONAL FILM FESTIVAL 2023

45. Best Director- Experimental film

WILD FILMMAKER FESTIVAL 2023

46. Best Poetry Film

47. Best Inspirational Director

48. Best Oryginal Cinematgraphy

New York Film and Cinematography Awards 2024

49. Best Experimental Film

INTERNATIONAL NETWORK FILM FESTIVAL

50. No-dialogue film

NOMINEE

PLANET CINEMA

Best Fantasy

Best Long – Short Film

Best Experimental Film

Best Art Direction

Best Make up +SFX

SENSEI TOKYO FILM FEST 2023

BEST EXPERIMENTAL FILM

BEST DANCE FILM

MAGMA AWARDS 2023

Best Film (Medium-Length)

Best Experimental Film

Best Dance or Poetic Film

Best Action

Sci-Fi or Fantasy (Best Fantasy)

Best Cinematography

Best Production Design / Art Direction

Best Costume Design

Best Makeup, Hairstyling & SFX

BERLIN FILMHAUS 2023

Best Experimental Film

Best Dance or Poetic Film

Best Fantasy

Best Medium Length Film

Best Make up SFX

Best Costume Design

Best Cinematography

LONELY WOLF INTERNATIONAL FILM FESTIVAL LONDON 2023

Best Experimental Film

Best Dance or Poetic Film

Best Fantasy

Best Medium Length Film

Best Costume Design

SCREENING / OFFICIAL SELECTION

Brooklyn Film Festival 2017

        Official Selection

Audi Dublin International Film Festival 2016

      Special Screening – Dance on Film

Capital City Film Festival 2016

       Official Selection

Camerimage International Film Festival 2015

        Talent Demo

40th Gdynia Film Festival 2015

      Official Selection

Festival de Cannes 2016

      Marché du Film

Fastnet Short Film Festival

     a Special Guest Screening