BIO

U R S Z U L A N A W R O T

Od dzieciństwa związana ze sztuką najpierw tańcem (w wieku 16 lat zdobywa Międzynarodową Mistrzowską Klasę „S” w Tańcu Towarzyskim), potem teatrem. Równolegle studiuje Politologię na Uniwersytecie Wrocławskim potem Stosunki Międzynarodowe w Collegium Civitas. W trakcie studiów otrzymuje nagrodę Ministra Edukacji oraz stypendium w prestiżowej Sciences-Po w Paryżu. W 2007 roku uzyskuje Dyplom Magistra Stosunków Międzynarodowych. W 2010 roku kończy Warszawską Szkołę Filmową oraz otrzymuje Dyplom Aktorski ZASP. W latach 2010-2011 jest słuchaczką studium dramatopisarstwa w Laboratorium Dramatu w Warszawie. Występuje na deskach  Teatru  Praga, w filmie i telewizji. Po kilku latach pracy na scenie i planie filmowym, powraca do sztuk wizualnych – głównie fotografii. Od  2013 r. publikuje i wystawia swoje zdjęcia  zdobywając uznanie i  nagrody (m.in. specjalna nagroda Unicef, Brązowy Medal na XI Biennale Fotografii Artystycznej „Dziecko”. Publikacje w  prestiżowym „Photographize” Nowy Jork, „Photography Monthly” Londyn, wystawa Vision Center w Cork w Irlandii). W swoich pracach skupia się na kobiecie, jej zranieniach i procesach prowadzących do uwolnienia. Na zaproszenie prof. Leszka Mądzika wykonuje zdjęcia promujące jego spektakl Czas Kobiety z A.M. Jopek (plakat, billboardy, katalog). 


 

Od ponad 10 lat zajmuje się teorią traumy. W 2014 roku zakłada firmę producencką COPALFILM dla realizacji własnych projektów artystycznych. Decyduje się na realizację kina autorskiego, w którym łączy wszystkie swoje pasje: film, taniec, wyrafinowanie obrazu, psychologię.

W filmie UMBRA, debiucie reżyserskim z 2015 r., skupia się na temacie przeżyć kobiety molestowanej seksualnie w dzieciństwie. Jego narracja opiera się na metaforze i symbolice obrazu. Jest nie tylko reżyserką i producentką, ale także autorką scenariusza oraz koncepcji plastycznej filmu. Film zdobył uznanie autorytetów z dziedziny psychologii i psychiatrii w Polsce i za granicą min: Prof. Bogdan de Barbaro, Peter A. Levine. Używany jest jako materiał dydaktyczny na kursach dotyczących traumy.

Zainteresowania: psychologia (wczesna trauma, psychoanaliza, archetypowy system samoochrony psychiki), filozofia, malarstwo, sztuka, terapia przez sztukę, psychodrama, sztuki walki.

Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, 

Związku Artystów Scen Polskich.


URSZULA NAWROT

„Twórczość oznacza przyzwolenie sobie na popełnianie błędów. Sztuka, to wiedzieć, przy których z nich pozostać” (Scott Adams). 

Nie oznacza to pójścia na żywioł i improwizację, bez uprzednich długotrwałych przygotowań, ale świadome podejmowanie ryzyka przy wyborze artystycznych rozwiązań.

Fragment filmu „Alchemia” Warszawska Szkoła Filmowa.

Urszula Nawrot i Marek Homoncik – para taneczna klasy „S” Tango.