BIO

U R S Z U L A N A W R O T

Od dzieciństwa związana ze sztuką najpierw tańcem (w wieku 16 lat zdobywa Międzynarodową Mistrzowską Klasę „S” w Tańcu Towarzyskim), potem teatrem. Równolegle studiuje Politologię na Uniwersytecie Wrocławskim potem Stosunki Międzynarodowe w Collegium Civitas. W trakcie studiów otrzymuje nagrodę Ministra Edukacji oraz stypendium w prestiżowej Sciences-Po w Paryżu. W 2007 roku uzyskuje Dyplom Magistra Stosunków Międzynarodowych. W 2010 roku kończy Warszawską Szkołę Filmową oraz otrzymuje Dyplom Aktorski ZASP. W latach 2010-2011 jest słuchaczką studium dramatopisarstwa w Laboratorium Dramatu w Warszawie. Występuje na deskach  Teatru  Praga, w filmie i telewizji. Po kilku latach pracy na scenie i planie filmowym, powraca do sztuk wizualnych – głównie fotografii. Od  2013 r. publikuje i wystawia swoje zdjęcia  zdobywając uznanie i  nagrody (m.in. specjalna nagroda Unicef, Brązowy Medal na XI Biennale Fotografii Artystycznej „Dziecko”. Publikacje w  prestiżowym „Photographize” Nowy Jork, „Photography Monthly” Londyn, wystawa Vision Center w Cork w Irlandii). W swoich pracach skupia się na kobiecie, jej zranieniach i procesach prowadzących do uwolnienia. Na zaproszenie prof. Leszka Mądzika wykonuje zdjęcia promujące jego spektakl Czas Kobiety z A.M. Jopek (plakat, billboardy, katalog). 

Ma na koncie kilka wystaw indywidualnych: MY MEXICO, ROMANTYZM, POLSKA SZLACHECKA. Wystawa ROMANTYZM została nagrodzona na festiwalu filmowych Frida Film Festival za najlepsza fotografię.

Od 2012 r pobiera lekcje reżyserii u Jack Golda, brytyjskiego reżysera filmowego znanego min. z „Dotknięcia Meduzy”. W 2014 r zakłada firmę producencką COPALFILM dla realizacji własnych projektów artystycznych. Decyduje się na realizację kina autorskiego, w którym łączy wszystkie swoje pasje: film, taniec, wyrafinowanie obrazu, psychologię.
 

W filmie UMBRA, debiucie reżyserskim z 2015 r., skupia się na temacie przeżyć kobiety molestowanej seksualnie w dzieciństwie. Jego narracja opiera się na metaforze i symbolice obrazu. Jest nie tylko reżyserką i producentką, ale także autorką scenariusza oraz koncepcji plastycznej filmu, jednym z autorów zdjęć i montażystką. Film zdobył uznanie autorytetów z dziedziny psychologii i psychiatrii w Polsce i za granicą min: Prof. Bogdan de Barbaro, Peter A. Levine. Używany jest jako materiał dydaktyczny na kursach dotyczących traumy.

Zainteresowania: psychologia (wczesna trauma, psychoanaliza, archetypowy system samoochrony psychiki), filozofia, malarstwo, sztuki walki.

Urszula Nawrot ma I stopień mistrzowski w Wing Tsun Kung Fu.

Jest członkiem:

Stowarzyszenia Filmowców Polskich, 

Związku Artystów Scen Polskich.

FILMOGRAFIA:

2023 Racheal Diyaolu -story, reż/zdjecia: Urszula Nawrot, reklama fabularno – dokumentalna dla Medical Poland Health Foundation.

2023 Wing Tsun Flashback, reż/zdjecia: Urszula Nawrot, super short experimental film.

2022 – 10 krótkich form, filmy dokumentalne – reklamowe dla International Wing Tsun Kung Fu Association.

2022 – Diabeł Łańcucki, reż. Maciej Jurewicz, współpraca reżyserska: Urszula Nawrot, serial historyczny, odcinek 1. (Pilot)

2020 Poezja Obrazu, reż. Urszula Nawrot, reportaż, krótka forma dla SPATIF.

2015 UMBRA/Eclipse of the moon, reż. Urszula Nawrot, 30 min. Film autorski.

2010 Oddaj, co moje, etiuda studencka, reż, Urszula Nawrot, 10 min.

2007 Pierwszy dzień z życia, reż. Urszula Nawrot, etiuda dokumentalna, krótka forma.

“The body can say much more than word.” (EXCLUSIVE) Interview with Urszula Nawrot


URSZULA NAWROT

„Twórczość oznacza przyzwolenie sobie na popełnianie błędów. Sztuka, to wiedzieć, przy których z nich pozostać” (Scott Adams). 

Nie oznacza to pójścia na żywioł i improwizację, bez uprzednich długotrwałych przygotowań, ale świadome podejmowanie ryzyka przy wyborze artystycznych rozwiązań.

Fragment filmu „Alchemia” Warszawska Szkoła Filmowa.

Urszula Nawrot i Marek Homoncik – para taneczna klasy „S” Tango.